Słupy tarasowe

belki tarasowe

Cel prac

Celem prac było stworzenie konstrukcji podpierającej wiązary dachowe nad obszarem tarasu.

Realizacja

słup tarasowy

Przygotowanie słupów tarasowych

Wszystkie elementy stanowiące konstrukcje zostały przygotowane w oparciu o dokumentacje projektową. Sztywność konstrukcji zapewniają połączenia ciesielskie, Nie stosowano żadnych złączy metalowych chcąc zachować drewniany charakter konstrukcji. Do dodatkowego zespolenia połączeń zastosowano śruby o średnicy 8 mm.
Słupy tarasowe wykonano z litego drewna sosnowego o przekroju kwadratowym 15 cm. Belki skośne mają przekrój prostokątny 15x10 cm. Takie podejście powoduje ryzyko powstawania skręceń i ugięć belek. Można temu zapobiec stosując belki klejone. W moim przypadku liczyła się oryginalność i naturalny wygląd konstrukcji. Jedna z belek uległa skręceniu o około 10 stopni w osi poprzecznej.
Wszystkie elementy zostały zakonserwowane preparatem solnym, po czym na etapie wykończenia zostały zakonserwowane impregnatem na bazie teflonu.
Wszystkie widoczne ranty słupów wzdłuż osi wzdłużnej zostały zaoblone frezarką górno-wrzecionową. Powoduje to zmiejszenie ryzyka kaleczenia rantów oraz poprawia wygląd słupów.

słupy tarasowe - kotwienie

Kotwienie słupów

Zmontowana na placu budowy konstrukcja została postawiona do pionu z jednoczesnym zakotwieniem słupów do opaski fundamentowej do wcześniej zalanych śrub. po ustawieniu i ustabilizowaniu konstrukcji wyregulowano kąty oraz dokręcono połączenia śrubowe. Ważne jest aby konstrukcja nie miała styku z powierzchną podłogo tarasu. Uchroni ją to przed wilgocią z opadów atmosferycznych.

słupy tarasowe

Stawianie słupów

Sam proces pionowania zmontowanej konstrukcji został wykonany w kilku krokach przy użyciu tylko siły ludzkiej. Na każdym z etapów użyto podpór o różnych długościach. W momencie osiągniecia pionu należy bardzo trwale ustabilizować ją poprzez przybicie długich desek pomiędzy szczytem konstrukcji a konstrukcją podłogi.
Na tak powstałej konstrukcji zostanie położona belka murłatowa a na niej wiązary dachowe.

Wnioski i uwagi

xxx  

Materiały i narzędzia

Dokumentacja