Komin

Komin

Cel prac

Celem prac była budowa komina ceglanego, który miał odprowadzać spaliny z pieca żeliwnego będącego jedynym źródłem ciepła e domu.

Realizacja

Komin został zbudowany z klasycznej czerwonej cegły palonej. Miał pełnić zarówno rolę dekoracyjną jak i praktyczną. Został wykonany przez “starego” murarza. Było na co popatrzeć – kunszt i precyzja pracy murarza.

Prace przebiegały kilkuetapowo ze względy na konieczność związania zaprawy murarskiej na kolejnych warstwach stawianego komina. Posiada on dwa lufty wentylacyjne (łazienka i część mieszkalna) oraz kanał dymny. Doki komina będące w bezpośrednim sąsiedztwie ścian drewnianych zostały otynkowane ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Duża masa komina powoduje, że po dłuższym paleniu w kominku nabiera on dość wysokiej temperatury i po wygaśnięciu ognia oddaje nagromadzoną energie cieplną ogrzewając pomieszczenia.

Czubek komina został zabezpieczony kilku centymetrową czapką betonową normalnie nie widoczną z zewnątrz budynku. Część komina wystająca ponad dach została wymurowana z cegły klinkierowej.