Elewacja zewnętrzna

Cel prac

Celem prac był montaż poszycia elewacyjnego, zabezpieczającego budynek przed czynnikami atmosferycznymi.

Realizacja

Obicie deską elewacyjną poprzedziło wykonanie szczelnego zaizolowania budynku folią wiatroizolacyjną. To bardzo ważny element budowy, często bagatelizowany. Wiatroizolacja pozwala na wentylowanie budynku, odprowadzenie wilgoci oraz zabezpiecza przed wiatrem i wnikaniem wilgoci. Poszczególne jej fragmenty zostały połączone taśmą bitumiczną.

Elewacja zewnętrzna została wykonana z sosnowej deski elewacyjnej o szerokości 12 mm i grubości 22 mm. Deski przed montażem zostały dwukrotnie zaimpregnowane. Zostały one przymocowane do wcześnie przybitych do konstrukcji listew dystansowych. Listwy powstały z desek calówek. Listwy przybito gwoźdźmi trójcalowymi przez płytę OBD do belek konstrukcyjnych ścian.  Taki montaż pozwala na wentylację elewacji od strony ścian. Po montażu zostały dwukrotnie pokryte szwedzkim olejem do drewna. Niestety kurz oraz sadza z kominów spowodowała że po pięciu latach deski były szare i brudne. Zapadła decyzja o oczyszczeniu ich i zaimpregnowaniu impregnatem na bazie teflonu. To rozwiązanie kazało się bardziej praktyczne.

Wnioski i uwagi

Wybór substancji zabezpieczającej deski elewacyjne powinien zależeć od panujących warunków, zarówno atmosferycznych jak i terenowych. W moim przypadku (budynek położony w pobliżu drogi gruntowej – kurz) wybór oleju do drewna okazał się nietrafny. 

Podczas zakupu deski elewacyjnej warto sprawdzić stopień odżywiczenia deski. Warto także pozwolić desce przed montażem nabrać wilgotności otoczenia.