Boazeria

Cel prac

 Celem prac było montaż wykończenia wewnętrznych ścian nośnych, ścian działowych oraz sufitów.

Realizacja

Wykończenie wewnętrzne ścian zostało wykonane z boazerii sosnowej. Ściany pokoi zostały pokryte boazerią o szerokości 14 cm. Natomiast ściany powyżej poziomu pokoju oraz sufit pokryto boazerią o szerokości 12 cm. Grubość boazerii wynosi 20 mm.

Ściany będące w bezpośredniej bliskości komina zostały wykonane z ognio-uodpornionej płyty kartongips. Aby dodatkowo zabezpieczyć obiekt przed pożarem, tylna oraz boczna lewa ściana została wytynkowana.

Montaż boazerii na powierzchniach pionowych został zrealizowany za pomocą gwoździ o długości 4 cm z wąskim łbem. Gwoździe były wbijane w pióro tak aby po założeniu następnego panelu zostały przykryte i stały się niewidoczne. Natomiast panele sufitowe zostały przymocowane za pomocą wkrętów mosiądzowany.

Po montażu całość została pomalowana za pomocą pędzla impregnatem podkładowym a następnie lakierem wodnym. Ten typ lakieru jest najbardziej przyjazny dla człowiek zarówno podczas malowania jak i późniejszego użytkowania pomieszczeń.

Wnioski i uwagi

Prace związane z impregnacją dobrze wykonać przed montażem paneli na poziomie zero w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Należy pamiętać, że po pierwszym lakierowaniu drewno może stać się nieco szorstkie. Należy je przetrzeć drobnym papierem ściernym. Drugie lakierowanie już nie spowoduje tego efektu.

Aby maksymalnie wykorzystać drewno, panele nie były docinane na wymiar. Odcięta część panelu z realizowanej warstwy była montowana jako pierwsza w warstwie powyżej. Pionowe krawędzie paneli były frezowane tak aby styk z następnym panelem miał widoczny efekt wizualny. Powodowało to zacieranie się różnicy w słojach sąsiadujących paneli i niwelowało ew. nierówności styku.