Ściany nośne – budowa

Ściany nośne domu szkieletowego

Cel prac

Celem prac była budowa ścian nośnych budynku. Etap ten decydował o stabilności i sztywności konstrukcji całego obiektu.

Realizacja

Ściany nośne. Pierwszą z czynności podczas budowy ścian nośnych jest zgodne z założeniami przycięcie kantówek do odpowiedniej długości. W opisywanym przypadku elementy były przygotowywane pojedynczo – tyle ile było potrzebnych dla budowanej pojedynczej ściany. Ponieważ budowa odbywała się na już istniejącej podłodze łatwiej było zadbać o wyznaczenie kątów prostych i obrysu ściany. Można ułatwić ten proces poprzez wyznaczenie na podłodze obrysu ściany i na tym szablonie składać elementy ściany. Warto pamiętać że długości przekątnych ściany muszą być równe.

Otwory na pręty. Przed złożeniem ściany należy wykonać otwory na pręty przytwierdzające ściany do opasek fundamentowych. Otwory muszą także powstać w poszyciu podłogi.

Po przygotowaniu szablonu i przycięciu kantówek należy wykonać wcięcia na końcach poziomych i bocznych elementach ściany. Umożliwią one prawidłowy montaż kątowych złączy ciesielskich.

Złącza ciesielskie zapewnią trwałość konstrukcji ściany. Warto wybrać złącza kątowe z przetłoczeniem. Zwiększa to sztywność połączenia. Od siebie dodam że wskazany jest montaż złączy na śruby ( poprzez przekrój kantówki). Nie należy stosować gwoździ karbowanych oraz wkrętów.

Słupy konstrukcyjne ścian stanowią skrajne pionowe elementy ścian. Ich budowa jest oparta na obrysie litery “C”. Aby profil zachował sztywność należy zastosować drewniane elementy dystansujące pomiędzy ścianami profilu. Profil zbijamy tak jak i inne elementy ściany gwoźdźmi stalowymi – ocynkowanymi i karbowanymi o długości 10 cm. Długość gwoździ powinna być równa 2.5 do 3 x grubości łączonego element. Ponieważ wszystkie elementy ścian nośnych są budowane z kantówki o wymiarach 4×15 cm, stąd obliczona długość gwoździ.

Kantówki sosnowe zostały wysuszone w suszarni tartacznej do wilgotności 18%, po czym podczas składowania na placu budowy (zawsze w ochronie przed deszczem) nabrały wilgotności otoczenia. W tartaku zostały także czterostronnie strugane. Wyeliminowało to deformację i szczelinowanie konstrukcji ścian. Wszystkie elementy drewniane budynku zostały zabezpieczone preparatem solnym.

Słupy konstrukcujne ścian nośnych. W miejscach obarczonych dodatkowym obciążeniem należy zastosować słupy o podwójnej grubości poprzez zbicie dwóch pojedynczych słupów o grubości 4 cm. Miejscami takimi są obszary okiem oraz drzwi. Każdy z takich przypadków jest widoczny na rysunku projektowym.

Stężenia skośne są jednym z elementów zapewnienia sztywności ściany w płaszczyźnie wzdłużnej. Dokumentacje budynków szkieletowych nie wskazują na konieczność stosowania prezentowanego stężenia. Aby zapewnić większą trwałość zostało ono zastosowane na etapie konstrukcji ściany. Elementem stężającym jest deska calówka usytuowana skośnie w płaszczyźnie ściany. Deska stężająca jest “wpuszczona” w słupy konstrukcyjne a jej końce zawsze opierają się na poszyciu podłogi oraz dolnej płaszczyźnie oczepu górnego. Powoduje to przenoszenie sił skośnych na wymienione elementy budynku.

Poszycie ścian nośnych stanowi płyta OSB bez wpustu o grubości 22 mm. Umiejscowienie słupów ścian zapewnia możliwość mocowania sąsiednich płyt do słupów. Dokumentacje domów szkieletowych dopuszczają jako bardziej trwałe mocowanie płyt OSB do słupów za pomocą wkrętów. W moim przypadku zastosowano wkręty ocynkowane stolarskie o długości 5 cm. Należy pamiętać że poszycie stanowi główny element zapewniający sztywność ścian w płaszczyźnie wzdłużnej. W ekstremalnej sytuacji zaniedbania na tym etapie mogą spowodować poważną deformacje budynku.

Wnioski i uwagi

Dokładność wymiarowa i kontowa ścian nośnych zaprocentuje łatwością montażu konstrukcji dachu i będzie miała wpływ na szczelność konstrukcji. Bardzo dużym ułatwieniem prac było istnienie podłogi, która posłużyła za warsztat pracy. Na tym etapie nie należy wycinać otworów na okna. Otwory należy wyciąć bezpośrednio przed montażem okiem.

Materiały